Volkswagen Golf Hakkında

              


1974 yılında Volkswagen'in  üretilmeye başlanan enfes aracı Golf 1471 cc'lik motor ile 70 beygir gücüne sahip olan günümüzün küçük fakat işlevli miniklerinden birisi. En fazla maximum 160 KM sürat yapabilen bu otomobil sadece 0'dan 100 km hıza 12,5 saniyede çıkabiliyor. Dedesi de denilen bu otomobilin motor güç devri en fazla maximum 58000/dakika. VolksWagen Golf piyasada tamı tamına 9 yıl kadar kalarak piyasadaki şuana kadarki en uzun zamana sahip bu modeli. Pazara sunulan  bu inanılmaz olan efsane otomobil olarak 1975 ile yaklaşık 1984 yılları arasında Rabbit ve Latin Amerika'da Volkswagen Caribe isimleriyle pazara sunuldu. 

Golf'ün tasarımı ise İtalyan tasarımcı GiorgettoGiugiaro'un desteğine başvurularak 1974 yılında bu modelini üretildi ve artık BeetleWolfsburg'daki fabrikanın bantlarından inmiş yerini bu modele bırakmıştı..Yağmur veya kar mı yağdı ?otomobilin kapısını içeriden kapatmamla birlikte son buldu herşey. Küçük detaylara da değinmekte yarar var: Göstergeler gayet okunaklı ve düzgün. Kapıların içlerinde ve koltukların altlarında bulunan saklama gözleri kumaş kaplanmış MQB şasiyle hafifleyen yeni bebeğin arka koltuklarındaki diz ve baş mesafesi Golf 6’ya göre genişlemiş. Galerideki arka koltuk fotoğrafında, ön sürücü koltuğu 1.76 boylu bana göre ayarlanmıştı; gerisini siz hesaplayın. Ayrıca ön koltukların önceki halinden 20 mm arkaya doğru pozisyonlandırıldığınızda unutmamak gerek. Biraz da Golf ’ün dışarıda yaşadığı değişikliklerden bahsedelim: Eskiye göre daha basık tavan ve daha uzun kaput ilk bakışta dikkat çekiyor.

Ayrıca yolda daha iyi bir tutuş, daha büyük iç alan ve daha ‘tok’ bir pozisyon için tekerlekler gövdenin uçlarına taşınmış. Uygun ve doğru oturmak için kötü pozisyonda durmanıza gerek yok. Kısa sürede sağlam güzel bir ayar buluyorsunuz. Baştada bahsettiğimiz gibi koltuklar gayet güzel hoş. Golf, resmen akıp gidiyor.Fakat bir nokta var ki açıkçası sıkıntılı biraz. Olay şu: VW, DSG şanzıman için 10.000, dizel motor için başka bir 10.000 lira alınca otomobilin fiyatı 65.000 lirayı buluyor ne yazık ki.