SEAT TOLEDO HAKKINDA


              
               Yol tutuşu eksikliğini hızlanmasıyla kapattığını söyleyebilirim. 8 hoparlörlü ses sistemin gayet iyi. gerçektende wolkswagen boraya benziyor.99-2005 kasası sevenlerinin, hastalarının asla unutamayacağı seat'ın tarihindeki gelmiş geçmiş en güzel modelidir. 1,5 yıl 2003 model düz vitesi yaklaşık 41.000 km kullanılmış, ardından da 6 ay 2004 model 1.8 motorlu otomatik viteslisi 10.000 km kullanılmış, sonrasında level atlanılarak 2008 model hondacr-v’ye geçilmiş, ancak toledo nun yeri hep ayrı kalmıştır. öyle ki seneye borçlar bittiğinde 2004 modelini alıp evin 2. aracı yapmayı bile düşündürecek kadar yeri ayrıdır.
              
               1.2 tsi motoru ile fiyatına göre en iyi sedan arabadır. elantra'nın1.6sından, kiario'dan, 1.4 egea'dan daha iyidir. Yeni kasasının 99-2005 kasasının yanına asla yaklaşamayacağı otomobildir. Sözkonusu entry'de anlatılan araç yaklaşık bir ay önce eşimin düz vites kullanmakta zorlanması nedeniyle satılmış, aynı paraya otomatik vites hangi araç olabilir diye düşünülürken yakın bir ilde 2004 model 1.8 motor 20valf otomatik vites toledo olduğu görülmesi üzerine koşa koşa gidilip alınmıştır.
              
               Toledo bir tutkudur, keyiftir, ayrıcalıktır. 2003 <strong>toledo</strong>yu satarsınız, gider 2004 toledo alırsınız. o kadar yani. İç dizaynının da son derece konforlu olduğunu, krem rengi iç döşemenin görüntüsünün çok güzel olduğunu, kol dayamaların yolda giderken kaykılmanıza neden olduğunu eklemek gerek. ayrıca iç ışıklandırmaları çok güzel düşünmüşler. Toplamda ayrı ayrı yerlerde 8 adet iç ışıklandırma var ve hepsi birbirinden bağımsız. Sunruff'u 9 yıllık arabada sorunsuz bir şekilde iki fonksiyonlu olarak açılıyor ve kesinlikle sızdırma durumu yok. 2003 model araçta orijinal cd çalar olması da ayrı bir detay. Digital klimada şok soğutma özelliği kısa sürede aracı yeterince serin hale getiriyor. Debriyajı biraz sert, belki balatayı yaptırsak normale döner ancak benim için sorun yok. Araç kalkışlarda biraz ağır, ışıklarda kalkarken yanınızdaki aracın biraz gerisinde kalabilirsiniz, ancak araç devirini alıp biraz hızlanınca mükemmel bir sürüş keyfi sunuyor.