Renault Sembol Teknik İncelemesi


              
               Renault Clio sedan modelinin yerini alan Renault Symbol modeli dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça büyük bir alaka görüyor. Fransız otomobil üreticisi Renault tarafından geliştirilen modelin selefine göre daha geniş iç mekan ve bagaj hacmi sunduğu dikkatlerden kaçmıyor.
              
               Genişleyen iç mekan hacminin yanı sıra tüm donanım paketlerinde standart olarak sunulan iç mekan teknolojileri ve güvenlik sistemleri de aracın rakipleri karşısında bir adım daha ön tasarıya çıkmasını sağlıyor. Bilhassa uzun vakitten beri beklenen dokunmatik ekranla desteklenen geliştirilmiş R-NAV isimi verilen multimedya sistemiyle beraber yolculukların daha keyifli bir hal alacağını dile getirmek yanlış olmayacaktır.
              
               75 HP güç üreten 1.2 litre hacmindeki benzinli ve 90 HP güç değerine sahip 1.5 litre hacminde dizel motor seçenekleriyle satın alınabilen aracın performans ve yakıt ekonomisi açından beklentileri fazlasıyla karşıladığı görülmektedir. Fabrika imalat verilerinde Renault Symbol1.2 litre benzinli sürümünün vasati kullanımda yakıt tüketimi 100 kilometrede 6 litre olarak belirtilirken, dizel sürümünde ise yakıt tüketim değerinin 100 kilometrede ortalama 3,9 litreye kadar düşmesi aracın en dikkat çekici özellikleri arasında bulunuyor.
              
               Gelişmiş teknolojik donanımları, ultra randımanlı motor seçenekleri, geniş iç mekan ve bagaj hacmi, yüksek konfor ve çağdaş tasarım gibi öne çıkan özelliklere sahip olan Renault Symbol modeli ekonomik ücretleriyle da dikkatleri çekmeyi muvaffak oluyor.