Otomobil Motorları Nasıl Çalışır?


              
               Hiç arabanızın motorunu açıp içinde neler olduğunu merek ettiniz mi? Bir araba motoru , bir çok metal, tüp ve kablolardan oluşan , oldukça karışık bir sistemdir. Bunların nasıl çalıştığı hakkındaki merakınızı gidermek isteyebilirsiniz. Veya yeni bir araba alacaksınız ve “ 3.0 litre V-6 ” ,  “ çift kam mil i”  ,  “ ayarlı yakıt enjeksiyonu ” gibi terimler duyuyorsunuz. Peki, bütün bunlar ne anlama geliyor ? Temel olarak motoru inceleyerek motorun bütün bu parçalarının birlikte nasıl çalıştığını açıklayarak ve nelerin yanlış  olabileceği üzerinde  duracak ve otomobil performansını nasıl artırabileceğimiz hakkında sizi  bilgilendireceğiz .
              
               Benzin motorların temel gayesi aracı harekete geçirebilmek için , Kullanmış olduğu benzin motorun enerjisine  dönüşmektedir . Enerji dönüşümünün en kolay yolu motor un kendi içinde kendi benzinini yakmasıdır . Bu nedenle , bir araba motoru , içerden yanmalı motor olarak geçmektedir . Dahili olarak yanma işlemi gerçekleşir  .  Dikkat etmemiz gereken 2 husus bulunmaktadır. İçten yanmalı motorların farklı tipleri bulunmaktadır . Birisi dizel motorla r, diğeri ise gaz trübin motorlarıdır . Bu yüzden  HEMI motorları, devirli motorlar ve çift-zamanlı motorlara da bakabilirsiniz. Hepsinin kendine özgü iyi ve kötü yanı vardır .
              
               Dıştan yanmalı motorların temel bir prensibi vardır. Eski tip trenlerde ve botlarda bulunan, buharın oluşturulması için motorun dışında yanar ve oluşan buhar, motora hareket etmesini sağlar. İçten yanmalı motorlar, dıştan yanmalı motorlara göre çok daha kullanışlıdır