KIA CEED HAKKINDA


               Kia'nın sorento ve sportage modellerinden sonra elle tutulur tek başarılı modeli. Ceed, proceed, ceed sw olmak üzere 3 tip kasası mevcuttur. Euroncap çarpışma testlerinden 5 yıldız almıştır. 1.6 dizel 90hp ve 115 hp, 1.6 benzinli 126 hplik motorlarla türkiye de satılmaktadır.Bence rakiplerinden(focus,astra,golf,i30..) eksiği olmayan kaliteli bir araba. Özellikle proceedcok hoş. Geniş olduğu için arkası çok sarsan ve beyazı çok karizmatik olan kia modeli.

               Kalite ,yakıt ve fiyat performans olarak cazip olan avrupa 'da garantisi 7 yıl olan türkiye 'de ise 2 yıl uzatmalı 5 yıl olan araç. Son modelinin arka far tasarımı acayip derecede opelastra'nın son modelini andırmaktadır. 1.6 dizel otomatiğinin 120 küsür beygir gücünde bilmem kaç tork olduğu, kasası hoş araba. Sunroof'u da yakıyor. f/p oranı bir hayli yüksek olan araç. Alman tasarımcılarla çalışmaya başladıklarından araç tasarımlarında asyalılıkruhu hızlı bir şekilde kaybolmuştur. Bunun en büyük kanıtını ceed de görebilir. Çelik motor un kalitesinden söz etmiyorum bile. Kore araçlarının tipik yol tutuş problemleri de gözle görülür oranda azalmış. Adeta bir alman arabası diyebiliriz artık ceed için. Otomatik şanzımanları dsg ya da powersiftkadar başarılı değildir ve manuel versiyonlarına göre yakıt tüketimi 1-2 litre daha yüksektir.

                Standart bir dizel motora göre 2 litre daha fazla yakan araç. Tiptronik vites manuel modda kullanıldığı zaman 4. viteste dik yokuşları saatte 80 kilometre hızla çıkartacak kadar hayvani bir torka sahiptir. yokuşta soldan yardırıp gitme keyfini sonuna kadar yaşatır. Ah şu <strong>ceed</strong> de bir de otomatik vitesi 2 litre daha fazla yakmasa... Manuel dizel olanı da gayet tercih edilebilir. Eğer tek sorununuz arabayı geri kaçırma korkusu ise bunun manuel modelinde geri kaçma olayı çoğu yeni arabada olduğu gibi yok. Gayet konforlu bir kavrama sistemine sahip.