Dacia Duster Hakkında


             
              Romanyalı otomobil üreticisi tarafından Renault sınırları içinde üretilmeye başlanılan <strong>Duster</strong>, Kasa tipi bakımından Compact SUV denilir. Motor seçenekleri arasında 1,5 ve 1,6 bulunur. Otomobil 50,55 yakıt deposu ve bununla beraber 500 e yakın litrelik bir bagaja sahiptir. 2 farklı modeli bulunmaktadır bunlar; Ambiance ve Laureate dir. Araç manuel’dir otomatik üretimi yoktur. Benzin ve dizel seçenekleri mevcuttur.

              Hız tutkunlarını beğendirmeyen bir araç modeli olan Duster, 100 km ye ortalama 12 veya 13 saniyede çıkmaktadır. Bu otomobil şehirlerden çok dağlık ovalık alanlarda daha yaygın biçimde kullanılır. Teknik özellikleri pek iç açıcı olmaması ile birlikte güvenlik anlamında da pek sağlam değildir. Diğer özellikleri standartın altındadır. Örneğin arka park sensörü , klima, hız ayarlayıcı, ön sis farları, navigasyon gibi unsurların araca sonradan takıldığı mümkün olmaktadır. ABS, AFU, ESP, yokuş kalkış destek sistemleri, hidrolik direksiyon, sürücü ve yolcu hava yastıkları 2 Duster modelinde de bulunmaktadır. . NCAP adında kaza tezleri yapılan bu aracın oldukça başarısız olduğu göze çarpmaktadır. Bunlarla beraber güvenlik sistemleri normalinden biraz daha kolaya kaçma durumunda olduğu söylenebilir. Çocuk güvenliği %78, yetişkin güvenliği %74, yay güvenliği ise %28 olarak hesaplanma durumundadır. Diğer bu SUV kasa tipinde otomobillerle karşılaştırıldığında güvenlik alanı kapsamında problemler olduğu ortaya çıkacaktır. Her ne kadar gezinti ve dağlık alanlarda kullanılan bir araç denilse bile sunulan rahatlık konfor oldukça vahimdir.

               Bu gibi kusurlara rağmen tekerlek, jant anlamında fena olmayan seviyede denilmesi mümkündür. Laureate modeli Ambiance modeline göre daha üst seviyede olduğu söylenebilir. Dusterın sahip olduğu donanımlar normalinden daha azdır. Duster, tiguandan sonra avrupada en çok satılmakda olan 2. kompakt SUV modelidir. Daciaların dış cepheleri güzel fena değil amma ve lakin iç yapısı hemen hemen Renault 9, otomatik olan camlar ise megane  bir zamanlarından kalma bir geçmiş sistem.